Gljivarstvo za početnike: Kako uzgojiti svoje gljive na drvenim oblicama

Uzgoj na oblicama jedan je od najpouzdanijih i najprirodnijih načina uzgoja gljiva. Inokulacijom drvenih oblica micelijem stvarate samoodrživi ekosustav koji može proizvoditi gljive i do pet godina. Ovo je rješenje isplativo, ekološki prihvatljivo i zahtijeva minimalno održavanje nakon početnog postavljanja. Uz to, uzgoj na oblicama omogućuje vam da iskoristite lokalno dostupne resurse i stvorite prirodnu, ali kontroliranu okolinu za rast gljiva.

Spremni ste započeti svoju avanturu u svijetu uzgoja gljiva? Nastavite čitati i saznajte sve što trebate znati!

1.Priprema oblica:

Uzgoj gljiva na drvenim oblicama je poput oponašanja prirode. Gljive u šumi rastu na mrtvom drvu, razgrađujući ga i vraćajući hranjive tvari u tlo. Ovaj simbiotski odnos između gljive i drveta je temelj uspješnog uzgoja. Drvo pruža gljivama sve potrebne hranjive tvari, a gljive zauzvrat razgrađuju drvo, čineći ga dostupnim drugim organizmima.

Izbor pravog drveta je ključan za uspjeh vašeg gljivarskog poduhvata. Tvrde, listopadne vrste poput hrasta, bukve i graba su idealne. Hrast, na primjer, daje gljivama bogat i zemljast okus, dok bukovača najbolje uspijeva na bukvi. Važno je odabrati zdrava stabla bez znakova propadanja ili bolesti. Drvo se reže u vrijeme mirovanja vegetacije, od studenog do veljače, kada stabla imaju najveće količine pohranjenih ugljikohidrata koje gljive koriste za rast. Debljina oblica trebala bi biti 8-15 cm, a duljina može varirati ovisno o potrebama uzgajivača, obično između 80 cm i 1,5 m. Odmaranje drva: Nakon sječe, ostavite oblice da odstoje 1-2 tjedna kako bi se smanjila prisutnost prirodnih antifungalnih spojeva.

Preporučuje se eksperimentiranje s različitim vrstama drva kako bi se pronašla optimalna kombinacija za specifične uvjete uzgoja.

2. Inokulacija oblica :

  1. Bušenje rupa: Izbušite rupe duboke 2,5 cm i razmaknute 10-15 cm u dijamantnom uzorku duž oblice. Ovaj uzorak omogućuje ravnomjernu raspodjelu micelija.
  2. Umetanje micelijem zaraženih tipli: Lagano čekićem utisnite zaražene drvene tiple u pripremljene rupe. Pazite da tiple budu čvrsto postavljene kako bi micelij imao dobar kontakt s drvetom.
  3. Zatvaranje voskom: Prekrijte rupe pčelinim voskom kako biste zadržali vlagu i spriječili kontaminaciju drugih mikroorganizama. Vosak dodatno štiti oblice od isušivanja i zaštita od raznih nametnika.
  4. Slaganje oblica: Postavite oblice u sjenovito i vlažno područje. Možete ih složiti na nekoliko načina:
    • Križni red: Oblice se slažu u križ kako bi se omogućila dobra cirkulacija zraka i olakšao pristup gljivama tijekom berbe.
    • Nagib na potpornje: Oblice se naslanjaju pod kutom na potpornje. Ovaj način omogućuje lakše održavanje i osigurava optimalnu izloženost vlagi.
    • Zakopavanje: Oblice se djelomično zakopaju u tlo, što pomaže u zadržavanju vlage i stabilnosti. Ova metoda je osobito korisna u sušnijim klimatskim uvjetima, jer tlo dodatno pomaže miceliju da ostane hidratiziran.

3 Inkubacija

Nakon što su oblice zaražene, potrebno je osigurati pravilne uvjete kako bi micelij mogao uspješno rasti i razvijati se:

  • Vlažnost: Održavajte oblice vlažnima, ali ne prezasićenima vodom. Tijekom sušnih razdoblja zalijevajte ih kako biste održali optimalnu vlagu. Koristite raspršivače ili lagane sustave za navodnjavanje kako biste izbjegli ispiranje micelija.
  • Sjenovito područje: Postavite oblice na lokaciju s minimalnom izloženošću direktnom suncu. Prekomjerno sunce može uzrokovati isušivanje oblica i usporiti rast micelija.
  • Strpljenje: Miceliju obično treba 6-12 mjeseci da u potpunosti kolonizira oblice, ovisno o vrsti gljiva, temperaturi i vlažnosti okoline.
  • Zaštita od životinja : Prekriti oblice sa crnim vrećama za smeće da se zaštiti drvo od raznih životinja

Na slici je prkazano koje drvo ide sa kojom gljivom

4. Plodonošenje

Nakon što micelij potpuno kolonizira panj, možete poduzeti nekoliko koraka kako biste potaknuli pojavu plodova:

  • Simulacija prirodnih uvjeta:
    • Promjene temperature: Nagle promjene temperature, slične onima koje se događaju u prirodi između dana i noći ili između godišnjih doba, mogu potaknuti plodonošenje.
    • Obrezivanje: Lagano obrezivanje površine panja može stimulirati rast novih plodova.
    • Potapanje: Potapanje panjeva u hladnu vodu na 24 sata može biti učinkovito kod nekih vrsta gljiva, posebno shiitake.

5. Berba

Kada oblice budu potpuno kolonizirane, gljive će početi rasti tijekom povoljnih vremenskih uvjeta. Pratite sljedeće smjernice za uspješnu berbu:

  • Optimalan trenutak: Berite gljive kada su klobuci potpuno formirani, ali prije nego što se u potpunosti otvore. To je trenutak kada gljive imaju najbolju teksturu i okus.
  • Pravilna tehnika: Pažljivo uklanjajte gljive kako biste izbjegli oštećenje micelija. Ostavite bazu gljive netaknutom kako biste omogućili nastavak proizvodnje.
  • Sezonalnost: Ovisno o uvjetima, gljive se mogu pojavljivati u nekoliko ciklusa godišnje. Oblice će vam uz pravilnu njegu osigurati berbu tijekom 4-5 godina.

Uzgoj gljiva na oblicama ima brojne prednosti:

  • Dugotrajna berba: Jedno zaraživanje omogućuje višegodišnji prinos uz minimalno ulaganje vremena i truda.
  • Ekološka održivost: Ova metoda koristi prirodne materijale, čime se smanjuje utjecaj na okoliš.
  • Ekonomičnost: Nakon početne investicije, troškovi održavanja su minimalni.
  • Povećanje bioraznolikosti: Zaražene oblice postaju mikrostaništa koja podržavaju rast gljiva i drugih organizama.

Leave a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Shopping Cart